fbpx

‘Che, Türkiye’de örgüte katılsaydı infaz edilirdi’

‘Che, Türkiye’de örgüte katılsaydı infaz edilirdi’

ÜMRAN AVCI | HABERTÜRK

08.06.2017

Yazar Aytekin Yılmaz, “Ernesto’nun Dağları” romanı ile okuru, ölümünün 50. yılında Küba Devrimi’nin efsanevi ismi Che Guevara ile yüzleşmeye çağırıyor

 

Örgüt içi infazları işlediği romanı üzerine konuştuğumuz Yılmaz, “Ernesto Che Guevara’yı bizim dağlara getirdim. Eğer Türkiye’de ya da Ortadoğu’da bir örgüte katılsaydı örgüt içi infaz edilirdi” diye konuştu.

Gazete Habertürk’te yer alan Ümran Avcı’nın röportajında yer alan bilgilere göre, siyasi nedenlerden dolayı yaklaşık 10 yıl cezaevinde yatan; “Dağbozumu”, “Yoldaşını Öldürmek”, “Sığınamayanlar”ı kaleme alan yazar Aytekin Yılmaz, Ernesto Che Guevara’nın öldürülüşünün 50. yılında “Ernesto’nun Dağları” romanı ile okurun karşısına çıktı.

Yazma sürecinde Che’nin anıları ile onun hakkında yazılmış kitapları iki yıl boyunca okuyup araştırdığını söyleyen Yılmaz, romanda örgüt içi cinayetleri de sorguladı. 23 yıl önce dağda kaybolan Orhan Aydın’ın ölümünü Heja Kevir karakteri üzerinden irdeleyen Yılmaz, “23 yıl önce dağda gerçekleştirilmiş bir örgüt cinayeti bu romanla açığa çıkmış oldu” diye konuştu. Aytekin Yılmaz’ın Che Guevara ile ilgili ilginç tespitlerinden satır başları şöyle:

KENDİ İÇLERİNDEKİ ERNESTO’YU ÖLDÜRDÜLER’

“Yakın zamanda internette Che’nin kızının bir sözüne rastladım, kızı Aleida demiş ki, ‘Babam yaşasaydı Kürtlerin mücadelesine sempati duyardı’. O röportaj döne döne şöyle çevrilmiş, ‘Che yaşasaydı bize katılırdı’ diye… Ben de bu romanda bu çevreleri kırmadım, Che’yi bizim dağlara getirdim. Che’nin, Türkiye’de ya da Ortadoğu’da bir örgüte katılsaydı örgüt içi infaz edileceğini düşünüyorum. Bunu neye dayanarak söylüyorum; çünkü kendi içlerindeki Ernesto’larını öldürdüler.

ORHAN AYDIN NASIL ÖLDÜRÜLDÜ?

Orhan Aydın’ın öldürülmesine dair iddia şu, romandaki adıyla Heja Kevir (Orhan Aydın) dağın birinde örgütüne karşı muhalif tutuma girince tutuklandı. Bunun üzerine o da ölüm orucuna girdi. Ölüm orucunun sonuna doğru öldürüldü. İkinci iddia ise, ölüm orucuna başladı, daha sonra ikna edilip Lübnan’a getirildi. Sonraki günlerde de örgüte muhalif tutumunu sürdürünce örgütten birileri tarafından infaz edildi. İkisi de iddia ama neticede 1993 sonlarından itibaren Orhan Aydın’dan bir daha haber alınamıyor.

ÇANTASINDA NUTUK YOKTU

Bir ara dediler ki Ernesto’nun çantasından Atatürk’ün ‘Nutuk’u çıkmış. Araştırmacı yazar Cemil Koçak bunu yalanlayan bir yazı yazmıştı. Bu konuları zorlarsak Che’nin çantasında ‘Nutuk’ yok ama olası bir ihtimalle 1960’ların başında ABD ve işbirlikçisi gördüğü Türkiye’ye atılmak üzere füze vardı. Mesela Che, bütün Latin Amerika ülkelerini geziyor, Afrika’yı geziyor, Ortadoğu’da neredeyse gezmediği ülke yok. Nedense Türkiye’ye gelmiyor. Che’nin gözünde Türkiye Yankee emperyalizminin tetikçisi konumunda bir ülkeydi. Che, Türkiye’yi siyasi yönetim biçiminden dolayı sevmezdi.”

http://www.haberturk.com/kultur-sanat/haber/1523463-aytekin-yilmaz-in-romani-ernesto-nin-daglari-ile-che-guevara-uzerine-sohbet

No Comments

Post a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.